İZKA’dan Bergama OSB’ye 1.5 Milyon TL’lik Destek

DSC_1448Kent ekonomisine sağladığı katkılarla şu ana kadar toplamda 152 milyon TL’lik yatırıma imza atan İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir sanayisine yönelik yaptığı desteklere devam ediyor. Son olarak Bergama Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile imzalanan sözleşme kapsamında, Bergama OSB’ye 1.5 milyon TL’lik fon ayıran İZKA, yerli ve yabancı yatırımcıyı bölgeye çekmeyi hedefliyor. Yatırımcıların bölgeye gelmesi sağlanarak, Bergama, Dikili ve Çandarlı havzasındaki tarım dışı işsizliğin azaltılması ile ekonomik ve sosyal hayatın kazanım elde etmesi planlandığı “Bergama Organize Sanayi Bölgesi Altyapı Geliştirme Projesi”nin 24 ayda tamamlanması bekleniyor.

İmza töreninde konuşan Bergama OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, BOSBİ’ye yatımcıların çekilmesiyle birlikte, yeni istihdam olanaklarının yaratılacağını söyledi.

Yatırımcılara Kaliteli Hizmet

OSB’nin ihtiyacı olan altyapı yatırımlarının yapılarak, yatırımcıların ihtiyaçlarını gidermeye yönelik bir hizmet sunacaklarına dikkat çeken Vatansever, “Hedeflenen şey hizmet kalitesinin artırılmasıdır. Hizmet kalitesinin içine hem OSB yönetiminin kurumsal kapasitesinin artmasıyla birlikte yatırımcılara sunulacak imkanlar hem de nitelikli altyapı hizmetleri girmektedir” diye konuştu. Yatırımcıların bir Organize Sanayi Bölgesini tercih nedenlerinin arasında ulaşım, lojistik, insan kaynaklarına erişim, altyapı gibi birçok etmenle birlikte Bölge yönetiminin yatırımcıların bürokratik işlerini kolaylıkla ve hızlı bir şekilde çözebilme kapasitesinin de etkili olduğunu ifade eden Vatansever sözlerini şöyle sürdürdü: “Projenin özel amacı, hem yatırımcının ihtiyacı olan altyapı yatırımlarının yapılması hem de Bölge yönetiminin kurumsal kapasitesinin artırılarak yatırımcılara kaliteli hizmet sunulmasıdır.”

İZKA olarak yerli ve yabancı yatırımcıları bölgeye çekmek amacıyla yurtiçi ve yurtdışındaki çalışmalarının devam ettiğini açıklayan İZKA Genel Sekreteri Murat Yılmazçoban da, hayata geçirilecek projeyle birlikte Bergama OSB’nin hakettiği altyapıya kavuşacağını ve Bergama’nın sanayisini canlandıracaklarını belirtti. 2 milyon TL değerindeki projenin, 1.5 milyon TL’lik kısmının İZKA tarafından karşılanacağını dile getiren Yılmazçoban, kent ekonomisine yönelik desteklerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.izka.org.tr/