Sanayi Bölgelerine İZKA Desteğiyle Yatırım

Sanayi Bölgelerine İZKA desteğiyle yatırım
 İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) 2014 yılında başlattığı “Sanayi Bölgelerini Geliştirme Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı”, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda (EBSO) gerçekleşen imza töreniyle basına tanıtıldı.

İzmir Valisi ve İZKA Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toprak ile İZKA Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra; toplantıya mali destek programından yararlanacak olan sanayi bölgelerinin yöneticileri ve temsilcileri de katıldı.

Yatırım Ortamı ve İstihdam Artacak.

Organize Sanayi Bölgeleri, Serbest Bölgeler ve Küçük Sanayi Siteleriyle ile hayata geçirilecek projelerde, bölgelerin mevcut durumunun iyileştirilerek altyapısının güçlendirileceğini kaydeden Vali Mustafa Toprak, iki yıl içinde tamamlanacak olan projelerin İzmir ekonomisini kalkındırarak bölgenin yatırım ortamını ve istihdamı artıracağını söyledi.

Değerlendirmeler sonucunda 11 projenin başarılı bulunduğunu ve projelerin tamamının değerlendirme neticesinde başarılı olması nedeniyle ek kaynak aktarımı yapılarak tüm projelerin desteklenmesine karar verildiğini açıklayan Vali Mustafa Toprak, toplamda 15 milyon 277 bin liralık kaynak aktarılacağını kaydetti.

Vali Toprak, “Başarılı bulunan projelerin başarılı bir biçimde hayata geçirilmesiyle birlikte İzmir’in sanayi altyapısı, yatırımcıların ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geliştirilecek, bölgemiz sanayi alanında güçlü bir çekim merkezi haline gelecek” diye konuştu.

İzmir’in sosyal ve ekonomik kalkınması için çalışan İZKA’nın, bugüne kadar toplam 11 Mali Destek Programına doğrudan teklif çağrısı yoluyla 165 Milyonliralık kaynak ayrıldığını vurgulayan Toprak, yürütülmekte olan 5 Güdümlü Proje ve uygulaması tamamlanan iki Doğrudan Faaliyet Desteği Programı ile birlikte toplam olarak tahsis edilen kaynağın 190 milyon liralık olduğunu sözlerine ekledi.

“OSB’ler Gözbebeğimiz”

Sanayinin gelişmesinde organize sanayi bölgelerinin önemli bir konuma sahip olduğuna değinen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve İZKA Yönetim Kurulu Üyesi Ender Yorgancılar ise, “Sanayimizin gelişmesi Organize Sanayi Bölgeleri’ne (OSB) bağlı. Bu bağlamda, OSB’ler bizim gözbebeğimiz. Gelişen ve büyüyen OSB’ler sanayiyi güçlendirmenin yanı sıra; istihdamı da artıracaktır” dedi.

Sanayi Bölgelerini Geliştirme Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenecek olan 11 proje şöyle:

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi
BAYOSB Enerji Yolu

Bergama Organize Sanayi Bölgesi
Bergama Organize Sanayi Bölgesi Altyapı Geliştirmi Projesi

İTOB Organize Sanayi Bölgesi
İTOB OSB İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Su Deposu Yapımı

İZBAŞ İzmir Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.
İZBAŞ Solar Çamur Kurutma Tesisi Projesi

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi
İAOSB Enerji Kaynak ve Bilgi Yönetim Sistemi

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi
KOSBİ Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi Kapasitesinin Artırılması Yoluyla Yatırım Ortamının İyileştirilmesi

İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi
İzmir Pancar Organize Sanayi Bölgesi Atık Su Arıtma Tesisi Kurulması

Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi
Menemen Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yol İşleri ve Enerji Dağıtım Şebekesi Hücre Donatım İşleri

Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi
Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi 1. Kısım Altyapı Projesi

S.S İzmir Dökümcüler Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi
Doğalgaz Altyapı İhtiyacının Karşılanmasıyla Döküm Sektöründe Rekabetçiliğin Artırılması ve Çevre Zararlarının Azaltılması

Tire Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Arıtma Tesisi Kapasite Artış Projesi (TOSBİ ATKAP)

Tarih: 3/2/2015